آژانس بین المللی انرژی:

تقاضا برای نفت سال آینده قوی می ماند

تقاضا برای نفت سال آینده قوی می ماند

کارت خوب: آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی نمود رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال میلادی آینده آهسته خواهد شد اما با احیای چین از مشکلات اقتصادی مربوط به کووید، به میزان 1.7 رشد خواهدنمود.به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود اعلام نمود تقاضای چین برای نفت امسال ۴۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده و به ۱۵.۴ میلیون بشکه در روز می رسد اما در سال ۲۰۲۳ به میزان حدود یک میلیون بشکه در روز بهبود پیدا می کند.

آژانس بین المللی انرژی همین طور پیش بینی نمود تولید نفت روسیه با اجرای مکانیزم سقف قیمت از طرف گروه هفت، اتحادیه اروپا و استرالیا که با هدف محدود کردن درآمدهای زمان جنگ مسکو دنبال می شود، سال میلادی آینده به میزان ۱.۴ میلیون بشکه در روز کاسته می شود. تولید نفت روسیه در نوامبر به میزان ۹۰ هزار بشکه در روز افزوده شد و به ۱۱.۳۲ میلیون بشکه در روز رسید که تنها ۲۰۰ هزار بشکه در روز کمتر از سطح تولید این کشور قبل از اعزام نیروهای نظامی به اوکراین بود.

تولید نفت روسیه مکررا از پیش بینی های آژانس بین المللی انرژی فراتر بوده است. با این وجود، قیمت جهانی پایین تر و تخفیفهای سنگین برای نفت روسیه، به مفهوم آنست که درآمد مسکو به میزان ۷۰۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرده و به ۱۵.۸ میلیارد دلار می رسد

در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است: بااینکه قیمت های نفت پایین تر، مایه آسودگی مصرف کنندگان است که با افزایش تورم مواجه بودند اما تاثیر کامل تحریم ها مقابل نفت نفت و فرآورده های نفتی روسیه را باید منتظر ماند و دید.

چالشهای اقتصادی جهانی و نگرانیها پیرامون تقاضا در چین که بزرگترین وارد کننده نفت در جهان است، عمده رشد قیمتی که نفت در سال میلادی جاری داشت را از بین برد اما بر اساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، تقاضا در برخی از بخشها به شکل غیر منتظره ای قوی مانده است.

در نتیجه آژانس بین المللی انرژی بر آورد خود از رشد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری را به میزان ۱۴۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و به ۲.۳ میلیون بشکه در روز رساند و برآورد خود از تقاضا برای سال میلادی آینده را به میزان ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و پیش بینی نمود تقاضای جهانی در سال ۲۰۲۳ به میزان ۱.۷ میلیون بشکه در روز رشد کرده و در مجموع، به ۱۰۱.۶ میلیون بشکه در روز می رسد.

بر اساس گزارش رویترز، بااینکه آمار مبتلاشدن در چین بالا مانده اما این کشور حالا برای بازگشایی تدریجی در سال ۲۰۲۳ مهیا می شود. از ین جهت، آژانس بین المللی انرژی برآورد خود برای سال ۲۰۲۲ را به میزان ۵۰ هزار بشکه در روز و سال آینده را به میزان ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش داد و اعلام نمود همچنان که درحال سپری کردن ماه های زمستان هستیم و به سمتی حرکت می نماییم که توازن عرضه و تقاضا در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ کمتر می شود، یک دور دیگر صعود قیمت را منتفی نمی دانیم.

منبع:

1401/09/25
12:07:53
5.0 / 5
371
تگهای خبر: اقتصاد , تحریم , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کارت خوب

کارت ویزیت خوب