واکاوی جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰ در قلم یک نویسنده

واکاوی جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰ در قلم یک نویسنده

به گزارش کارت خوب، تا سال ۱۹۶۰ به جوانان توجه چندانی نمی شد اما در دهه ۱۹۶۰ اوضاع یک دفعه تغییر نمود و چاشنی انفجاری آن دانشجویان بودند. در کتاب «جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰» به تحولات این حوزه و تأثیر رویدادهای دیگر جهانی بر این روند پرداخته شده است.


به گزارش خبرنگار کتاب ایرنا، در مجموعه کتاب های چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان رویدادهای تاریخی دنیا از قرن بیستم به بعد با عرضه تحلیل و از دیدگاه های مختلف بررسی می شود. در کتاب جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰، به شکل گیری و چرایی تاسیس جنبش های اعتراضی دانشجویان جهان در دهه ۱۹۶۰ پرداخته شده است.
در تاریخ هر ملت رویدادهای سرنوشت سازی وجود دارد که برای آن ملت در حکم نقطه عطف است و تاثیری فراتر از مرزهای آن دارد. این رویدادها – که دربرگیرنده طیف کاملی از خصایص بشری است، همچون خشونت، طمع و جهالت و همینطور رشادت، دلاوری و قدرت- حدودا همیشه پیچیده است و جنبه های مختلفی دارد. دانشجوی تاریخ با مسائل چالش برانگیز بسیاری مواجه می باشد، با رویدادهایی مانند جنگ، جنبش های اجتماعی و بلایای زیست محیطی که دنیا را دگرگون می کند. اما درک این رخدادهای مهم تاریخی در صورتی بهتر می شوند که از منظرهای متعدد بررسی شوند.
در سال ۱۹۶۰ به جوانان توجه چندانی نمی شد اما در دهه ۱۹۶۰ اوضاع یک دفعه تغییر نمود و چاشنی انفجاری آن دانشجویان بودند. البته همه دانشجویان در این جنبش فعال نبودند. خیلی از آنها گاهی نقش هوادار را بازی می کردند و به ندرت فعالیت جدی داشتند. و اغلب دانشجویان در بند مشکلات دیگر و همچون مسائل تحصیلی بودند.
اما آنچه این دهه را به دورانی استثنایی تبدیل کرد، بلوغ فکری گروهی از دانشجویان بود که رهبری جنبش را در دست داشتند. این شور و نیروی جوانی نبود که جوانان دهه ۱۹۶۰ را پیش راند، بلکه آمیزه ای از شعور و اخلاقیات بود که مسائل اساسی جامعه و حکومت را هدف گرفته بود.
درگیری آمریکا در جنگ ویتنام سبب تشدید فعالیتهای دانشجویان شد. در دهه ۱۹۶۰ روسای جمهور امریکا یکی بعد از دیگری سربازان بیشتری به ویتنام اعزام کردند. این بدان معنا بود که تعداد بیشتری از جوانان امریکایی باید در چارچوب نیروی مسلح به جنگ اعزام می شدند، جنگی که پیروزی در آن با وجود برتری فناوری امریکا دشوار می نمود.
قسمتی از متن کتاب
روز ششم ماه مه، که بعنوان روز برگزاری جلسه تنبیهی تعیین شده بود، هزاران دانشجو در اعتراض به خشونت نیروهای پلیس در روز چهارم ماه مه و اشغال دانشگاه سوربن در بلوار سن میشل جمع شدند و تظاهراتی برپا کردند. علیرغم حمایت گسترده مردم پاریس (با گذشت زمان تعداد افراد بیشتری به صف تظاهرکندگان پیوستند) هنگامی که جمعیت به نزدیکی دانشگاه سوربن رسید، نیروهای پلیس بی رحمانه به مردم حمله کردند.
این بار دانشجویان نگریختند و هنگامی که پلیس از گاز اشک آور استفاده کرد، تظاهرکنندگان با دستمال های مرطوب صورتشان را پوشاندند و در ستون های طولانی پشت هم قرار گرفتند و آجر و سنگ هایی را که از جدول های کنار خیابان کنده بودند دست به دست به افرادی که در صفوف جلو و مقابل افراد پلیس ایستاده بودند می رساندند. دانشجویان بیشتر از هفت ساعت به حملاتشان ادامه دادند.
سرانجام وقتی تعداد نیروهای پلیس بیشتر شد، موفق شدند تظاهرکنندگان را عقب برانند. تمام منطقه به صحنه تعقیب و گریز شورشیان و نیروهای پلیس تبدیل گشته بود، پلیس به همه کسانی که آنجا بودند شامل دانشجویان، تماشاچیان، ساکنان منطقه و حتی کارکنان خدمات اضطراری پزشکی حمله می کرد. زد و خورد بین گروه هایی از دانشجویان و نیروهای پلیس تا پاسی از شب ادامه داشت... دانشجویان با اتکا بر راهکارهای پارتیزانی – چونکه خیلی از آنها بلانکیست بودند- در ساحل چپ مبارزاتشان را آغاز کردند.
کتاب جنبش دانشجویی دهه ۱۹۶۰ نوشته الکساندر کرودن و ترجمه فاطمه شاداب در ۱۵۲ صفحه، شمارگان ۱۱۰۰ نسخه، در قطع وزیری توسط انتشارات ققنوس منتشر گردید. این اثر سومین کتاب از مجموعه چشم اندازهایی از تاریخ معاصر جهان است.


منبع:

1401/06/23
10:43:50
5.0 / 5
196
تگهای خبر: پرداخت , خدمات , فناوری , نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان كارت خوب
کارت خوب

کارت ویزیت خوب