روزگار رونق تعمیر موبایل؛

خریدار بودن در این بازار، کار هر کسی نیست

خریدار بودن در این بازار، کار هر کسی نیست

به گزارش کارت خوب، مرکزی موبایل خیلی وقت است که دیگر یک وسیله لازم و ضروری در زندگی آدم هاست، اصلا گویا در دنیایی که خدمات عمدتا درحال اینترنتی شدن هستند، دیگر زندگی بدون موبایل ممکن نیست، اما موبایل خریدن هم اینروزها کار هر کسی نیست!


تا پیش از انتشار کرونا لازم نبود بچه های مدرسه ای هم در خانه موبایل داشته باشند، در واقع کلا برخورداری دانش آموزان و ایجاد امکان ورود آنها به فضای اینترنت آنهم از راه موبایل سفارش نمی گردد، اما در دوران کرونا چاره ای نبود، مدارس غیرحضوری شدند و خیلی از خانواده ها با چالش نبود یا کمبود موبایل در خانه مواجه شدند!
گرچه انتشار کرونا و ضرورت استفاد از اپلیکیشن شاد و لزوم حضور در کلاس مجازی برای دانشجویان، بازار خرید و فروش موبایل را رونق داد، اما بار سنگین خرید موبایل خانواده های بسیاری را بخصوص در قشر ضعیف و متوسط تحت فشار قرار داد و غیر از والدینی که دانش آموز در خانه داشتند، صابون این شرایط بدجور به تن دانشجوها و آنهایی هم که به هر علت باید موبایل می خریدند، هم خورد.
کار به جایی کشید که برخی افراد هزینه هایی که برای کار خیر کنار گذاشته بودند را صرف خرید گوشیهای موبایل و ارسال برای نیازمندان این کالایی کردند که تا همین چند سال پیش داشتنش از نان شب واجب تر نبود و حالا وسیله کسب درآمد و نان خوردن خیلی ها شده.
اگر از آنهایی که توانستند و می توانند گوشی جدید بخرند یا گوشیهای قدیمی شان را عوض کنند، بگذریم اغلب کسانی که در این بخش نیازهایی دارند، به سمت تعمیر گوشیهای قدیمی شان رفتند و به شکلی این بازار هم داغ شد و شاید از بازار خرید و فروش هم داغ تر.
البته بازار تعمیرات از چندی قبل از کرونا بواسطه سخت شدن شرایط اقتصادی کشور داغ شده بود، اما با برگزاری کلاس های مدارس و دانشگاه ها در بستر فضای مجازی و پر رونق شدن کسب و کارهای اینترنتی در آن دوران، این بازار داغ تر شد چون که با عنایت به قیمت بالای گوشی موبایل افراد یا توان خرید یک گوشی موبایل نو را ندارند یا دلشان نمی آمد میلیونها تومان را صرف تعویض و ارتقای گوشی کنند و تلاش می کردند که با گوشی قدیمی خود کنار بیایند البته ناگفته نماند که هزینه تعمیرات گوشی هم بالاست اما هنوز نسبت به خرید گوشی نو به صرفه است.
علی یکی از تعمیرکاران قدیمی موبایل می گوید: بیشتر از ۱۵ سال است که در این بازار وارد شده ام و افراد مختلف را دیده ام، در سال های گذشته گوشی موبایل دست هرکسی نبود اما حالا از کودک ۴ ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله موبایل دارند و نداشتن آنرا عیبی بزرگ برای خود تلقی می کنند.
عمر متوسط هر گوشی موبایل ۴ تا ۵ سال است
وی ضمن اشاره به این که میانگین عمر هر گوشی موبایل حدود ۴ تا ۵ سال است افزود: البته این گونه نیست که پس از ۵ سال گوشی موبایل دیگر قابل استفاده نباشد، اما به هر حال کارکرد روز اول را هم ندارد. این را هم باید بپذیریم که گوشیهای ساده تر قدیمی که اندروید نبودند قطعات بهتر و سالم تری داشتند، امروزه برندهای مختلف گوشی موبایل آمده و مشخص نیست چه قطعاتی در این موبایل ها به کار رفته است.
تعویض قطعات اصل و بدل!
علی ضمن گلایه از برخی تعمیرکاران اظهار داشت: از همکارنماهای خودم گلایه دارم که برخی در حین تعمیرات قطعات اصلی را با قطعات بدل جابجا می کنند و همین مساله سبب کاهش عمر گوشی موبایل می شود. شریط اقتصادی وجدان را از برخی ربوده، هرچند تعداد این افراد اندک است و نمی توان در زمره صنف موبایل فروشان و تعمیرکاران آنها را جای داد، اما بهتر است مردم برای تعمیر گوشیهای موبایل خود به نمایندگی ها یا مراکز مجاز رجوع کنند.
وی مهم ترین مشکل گوشیهایی که برای تعمیر می آیند را ضربه به صفحه عنوان نمود و اظهار داشت: از هر ۱۰۰ گوشی موبایل که برای تعمیر به مغازه می آید ۷۰ گوشی از ناحیه صفحه ضربه خورده که این مشکل بیشترین هزینه را برای افراد به دنبال دارد. به صورت میانگین هزینه تعمیر صفحه و به قول خودمان گلس و ال سی دی حدودا از یک میلیون شروع شده و بسته به نوع گوشی تا ۵ میلیون می رسد. هر روز حداقل ۱۰ تا ۱۵ موبایل برای تعمیر به مغازه می آید که برای هر تعمیر هم حداقل ۲ تا ۳ روز زمان نیاز است.
بازار داغ گوشی دست دوم
علی ناراحت کننده ترین قسمت کار را زمانی می داند که پدری به مغازه مراجعه نموده و گفته "آقا ساده ترین موبایلی که بتوان شاد روی آن نصب کرد داری؟" و می گوید: از این آدم ها زیاد به مغازه ما رجوع می کنند.
وی تصریح کرد: پیش ازکرونا هم بازار تعمیرات داغ بود اما با انتشار کرونا این بازار داغ تر شد چونکه رفته رفته با افزایش قیمت دلار قیمت موبایل هم بالا رفت و خانواده ها مجبور به تعمیرات گوشیهای قدیمی خود شدند، البته در این بین بازار خرید گوشی دست دوم هم داغ شد، هرچند که تفاوت قیمت چندانی با گوشی نو ندارد اما به هر حال به قول قدیمی ها "کاچی به از هیچی است".
موبایل بازها!
وی افزود: برخی افراد هم هستند که ما اصطلاحا آنها را موبایل باز می دانیم به این مفهوم که با آمدن مدل جدید یک برند، گوشی قدیمی خویش را با گوشی جدید تعویض می کنند تا بالاترین مدل و برند را داشته باشند.
علی در بین حرف هایش از یک دغدغه دیگر سخن می گوید. او آروز می کند که ای کاش گوشی موبایل دست بچه ها نمی افتاد، حالا در یک خانواده ۴ نفره ۴ گوشی موبایل وجود دارد، ولی اگر خانواده ها می دانستند این گوشی موبایل چه ضرری به فرزندشان می رساند هیچگاه یک گوشی اختصاصی به فرزندشان نمی دادند، اینکار مصداق همان "دوستی خاله خرسه" است.
به نظر علی اگر مجازی شدن درس ها ۵۰ درصد به آموزش کودکان لطمه زد، بازی با این موبایل ها ۵۰ درصد ضربه دیگر را به آنها وارد می نماید.
او می گوید: بچه ها فقط به دنبال این هستند که سریع نگاهی به کتاب بیندازند و به سراغ بازی های موبایلی خود بروند و این بزرگرین صدمه به آنهاست.
علی درآمد بازار موبایل را به نسبت خوب می داند و می گوید: با عنایت به این که قیمتها روزانه تغییر می کند میتوان گفت درآمد این حرفه به نسبت خوب است اما سخت ترین قسمت این کار همان مسئولیت پذیری در حین تعمیرات است.
به قول این تعمیرکار، کرونا مراجعین آنها را ۵۰ درصد افزایش داده چونکه استفاده بیشتر از گوشی بر کاهش عمر قطعات آن موثر است و وقتی دانش آموز یا دانشجویی در ساعت ممتد مثلاً از بامداد تا ظهر با گوشی بعنوان وسیله ای برای حضور در کلاس درس کار می کند یا وقتی فردی از گوشی موبایل بعنوان ابزار راه اندازی کسب و کار اینترنتی و تعامل با مشتری استفاده می نماید، بطور قطع اینکار در زودرس شدن تعمیرات این وسیله بی اثر نخواهد بود.1401/11/01
12:05:13
5.0 / 5
227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
کارت خوب

کارت ویزیت خوب