دوبرابر شدن بدهی اقتصادهای درحال توسعه در یک دهه

دوبرابر شدن بدهی اقتصادهای درحال توسعه در یک دهه

کارت خوب: بدهی اقتصادهای درحال توسعه در طول یک دهه بیش از دو برابر شده است.


به گزارش کارت خوب به نقل از چاینا نیوز، بانک جهانی اظهار داشت که بدهی خارجی اقتصادهای در حال توسعه نسبت به یک دهه قبل بیش از دو برابر شده و به ۹ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۱ رسیده و هشدار داد که بحران بدهی پیش روی این کشورها تشدید شده است.
این بیماری همه گیر بسیاری از کشورها را مجبور به دریافت وام بیشتر کرده است و رئیس بانک جهانی، دیوید مالپاس هشدار داد که جهان با بحران بدهی دیگری روبرو است.
هم حالا بسیاری از کشورها به جهت افزایش تورم جهانی و افزایش نرخ بهره، با مشکل بدهی مواجه گشتند یا در معرض خطر هستند.
بانک جهانی گفت: بدتر از این مورد، رشد جهانی امسال به شدت کم شده و با افزایش خطر رکود جهانی در سال ۲۰۲۳ (یکی از همزمان ترین دوره های بین المللی و مشکل تر شدن سیاست ها در ۵۰ سال گذشته) هم راه است.
مالپاس افزود: «رویکردی جامع برای کاهش بدهی، افزایش شفافیت و تسهیل بازسازی سریع تر مورد نیاز است به این دلیل کشورها می توانند روی هزینه های پشتیبانی از رشد و کاهش فقر تمرکز کنند».
وی گفت: ترکیب سطوح بالای بدهی دولت و افزایش نرخ بهره سبب جذب بیشتر سرمایه های جهانی توسط اقتصادهای پیشرفته برای مدت طولانی تر می شود که برای کشورهای در حال توسعه چشم اندازی شوم است، دسترسی به برق، کود، غذا و سرمایه احیانا برای مدت طولانی محدود خواهد ماند.
مالپاس گفت: در همین حال، سرمایه گذاری کم در مشاغل مانع رشد آینده می شود.
بانک جهانی در اطلاعیه ای اظهار داشت که فقیرترین کشورهایی که واجد شرایط وام گرفتن از انجمن توسعه بین المللی (IDA) هستند، حالا بیش از یک دهم درآمدهای صادراتی خودرا برای تامین بدهی های خارجی بلندمدت عمومی و تضمین شده عمومی خرج می کنند.
وام دهنده مستقر در واشنگتن افزود که این بالاترین نسبت از سال ۲۰۰۰ است. بدهی خارجی کشورهای انجمن توسعه بین المللی نیز در دهه منتهی به سال ۲۰۲۱ حدودا سه برابر شده است.
بانک جهانی گفت: در ظاهر، به نظر می آید شاخصهای بدهی در سال ۲۰۲۱ بهبود یافته است و لطمه پذیری ها بر نیاز فوری به بهبود شفافیت بدهی تاکید دارد.


 

1401/09/18
00:06:22
5.0 / 5
364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کارت خوب

کارت ویزیت خوب