اردشیر رستمی:

سریال شهریار بخشی از مسیر زندگی ام را شکل داد

سریال شهریار بخشی از مسیر زندگی ام را شکل داد

به گزارش کارت خوب، اردشیر رستمی، بازیگر نقش شهریار در سریال کمال تبریزی با مرور نقش آفرینی خود در این سریال از علل انتخابش برای ایفای این نقش که ابتدا به علت شناختش از ادبیات بود و دیگری دوزبانه بودنش سخن گفت.


به گزارش کارت خوب به نقل از ایسنا، اردشیر رستمی با مرور نقش خود در این سریال که متعلق به اقوام ایرانی بود، اظهار داشت: من پیش از بازی در این سریال هم شخصیت شهریار را به خوبی می شناختم. با ساخته شدن این سریال، بخشی از مسیر زندگی من شکل گرفت. از نظر فکری پیش از این سریال ادبیات ایران و جهان را می شناختم و کتاب های زیادی هم نوشته بودم. انتخاب من در این سریال دو دلیل داشت؛ ابتدا به سبب شناختم از ادبیات بود و دیگری دو زبانه بودنم. البته در آن دوران شباهت هایی هم به زنده یاد شهریار داشتم.
رستمی نقش آفرینی در مقام شهریار را یک افتخار بزرگ دانست و خاطرنشان کرد: ایفا کردن نقش زندگی استاد شهریار حتما برای هر انسانی یک افتخار بزرگ است و برای من هم همینطور بود. ایشان در تاریخ ادبیات ایران یک استثنا است؛ به صراحت می گویم دانش او جز چند شاعر بزرگ نظیر حکیم نظامی، فردوسی، حافظ و سعدی در تاریخ ادبیات ایران، بی مثال است و دانش کسی به دانش شهریار نمی رسد. در ۲۰۰- ۳۰۰ سال گذشته، دانش هیچ شاعری به اندازه ایشان نبوده است.
وی اظهار داشت: خیلی از شاعران معاصر ما پس از ۱۲۰ سال از تولد او و ۳۵ سال از زمان درگذشتش هنوز دانشی به اندازه ایشان نداشته و ندارند. ما با این همه فوق لیسانس و دکتری ادبیات کسی را نداریم که در حوزه ادبیات و شعر شاید ۴۰ درصد شهریار، دانش داشته باشد.
او افزود: شهریار دانش عرفانی، تاریخی، اجتماعی، بومی، جهانی، علمی، جغرافیا، هنر، فیزیک، شیمی و ریاضی داشت. کدام یک از شاعران در رابطه با ریاضی و فیزیک شعر گفته اند و یا می توانند شعری در رابطه با اتم بگویند که آنرا تشریح کند؟!
رستمی به سروده ای از استاد شهریار اشاره و تصریح کرد: اگر تمام شاعران را جمع کنید، نمی توانند چنین شعری بگویند: «انیشتین ناز شست تو/ نشان دادی که جرم و جسم چیزی جز انرژی نیست/ اتم تا می شکافد جزء جمع عالم بالاست/ به چشم مو شکاف اهل عرفان و تصوف نیز/ جهان ما حباب روی چین آب را ماند/ من ناخوانده دفتر هم که طفل مکتب عشقم/ جهان جسم موجی از جهان روح می بینم/ اصالت نیست در ماده.»
این بازیگر تصریح کرد: در اشعار خیلی از شاعران معاصر شاهدیم که فقط به ظواهر عشق پرداخته شده است و گاهی حکمت های محلی هم در آنها یاد شده بوده است؛ سطح دانش استاد شهریار در شرایطی چنین بالا بوده است که تنها منابع مطالعه کتاب بود و باید از، عمر، سرمایه و زندگی اش مایه می گذاشت تا به چنین دانش و جایگاهی برسد و البته گذاشت و رسید.
این بازیگر در رابطه با این که چرا جامعه غالبا زنده یاد شهریار را با عنصر «عشق» در آثار او برجسته می داند و بزرگ می شمارد درحالی که ابعاد مختلفی در شخصیت و آثارش وجود داشته است، اظهار داشت: هر زمانی روایت خودش را از افراد خواهد داشت؛ اگر قرار بود تنها ابعاد علمی شهریار در سریال «شهریار» روایت می شد، شاید مثل حالا پربیننده نمی شد. کار فیلم و سریال هم این نیست که همیشه حقیقت را بگوید؛ حتما قسمتهایی اضافه و بخش های دیگری کم می شود تا اثر جذاب تر شود. البته اینجا زمان تعیین کننده است و هر زمانی روایت خاص خودش را دارد. مثلاً اگر این سریال در دوره ی دیگری از تاریخ ساخته می شد حتما یک اتفاق دیگر رقم می خورد.
رستمی به بهانه راه اندازی جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی با تکیه بر این که ایران گلستان اقوام است، اظهار داشت: دانش هیچ شاعر معاصر به سطح دانش زنده یاد شهریار نمی رسد. جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی باید میزبانی قدرشناسانه ای از اقوام ایرانی داشته باشد.
اولین جشنواره ملی فیلم اقوام ایرانی به دبیری کمال تبریزی و توسط موسسه فرهنگی هنری فصل هنر ۹ تا ۱۴ آبان ۱۴۰۲ برگزار می شود.
منبع:

1402/06/20
12:48:46
5.0 / 5
235
تگهای خبر: پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان كارت خوب
کارت خوب

کارت ویزیت خوب