مدیر حوزه های علمیه:

۷۰ کارویژه برای حوزه علمیه شناسایی شده است

۷۰ کارویژه برای حوزه علمیه شناسایی شده است

به گزارش کارت خوب مدیر حوزه های علمیه کشور ضمن اشاره به اهمیت کادرسانی برای پاسخگویی به نیازهای نظام، اظهار داشت: در طرح آمایش حوزه های علمیه ۷۰ عنوان کارکرد و کارویژه برای حوزه تعریف شده که برای هرکدام از آنها نیازمند تربیت نیرو و کادر انسانی هستیم.


آیت الله علیرضا اعرافی روزپنجشنبه در دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد در قم، بیان داشت: وظیفه حوزه علمیه در مقابل ولی فقیه اطاعت و فرمان پذیری و در مقابل حکومت خیرخواهی و نقد عالمانه است.
وی بیان نمود: انقلاب اسلامی یک پدیده فراساختی و فراملی است که بشریت را مورد خطاب قرار می دهد؛ این پدیده برآمده از دین با قرائت عمیق عقلانی امام راحل است.
مدیر حوزه های علمیه کشور افزود: تجلی دین در دنیای معاصر و گره گشایی دین از مشکلات فرهنگی، اجتماعی و سیاسی یک تجربه جدید در عرصه بین المللی می باشد.
اعرافی اظهار داشت: حوزه علمیه در کنار داشتن عقاید و استدلال محکم در دفاع از انقلاب باید در فقه، کلام، حدیث و اجتهاد بتواند به نیازهای جدید جامعه پاسخ بدهد.
عضو فقهای شورای نگهبان رهبری افزود: حوزه برای پاسخ به نیازهای جدید نیازمند مستمر تولید فکر و اندیشه است.
وی افزود: گسترش دامنه دانش های اسلامی و انسانی، فقه معاصر، فقه پاسخگو و علوم عقلی و نقلی پاسخگو به مسائل نو از موضوع هایی است که در حوزه های علمیه مورد توجه جدی می باشد.
امام جمعه قم با اشاره به اینکه خروجی هدفمند حوزه معطوف به نیازهای نظام است، افزود: خروجی هدفمند برای تأمین نیازهای نظام از مسجد و منبر تا عرصه های سیاسی و صیانت و حفظ استعدادهای ناب حوزوی بدین منظور در حال انجام می باشد.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به نقش مشترک حوزه و دانشگاه در صیانت از انقلاب، اظهار داشت: در تولید نظریه و گسترش حوزه علوم انسانی برای پاسخ به نیازهای جامعه، حوزه علمیه وظیفه ویژه تری دارد.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: رویکرد حوزه علمیه قم بر واسپاری و تفویض اختیار بیشتر در سطح استانها و شهرهای کوچک به همراه تقویت بعد اخلاقی و سطوح عالی تحصیلی است.
اعرافی پاسخگویی به نیاز جامعه و نظام اسلامی را اساس چشم اندازهای حوزه دانست و تصریح کرد: روحانیت در صورتی می تواند به نیازهای مردم در شهرستانها پاسخ بدهد که مجهز به رشته های متناسب با نیازهای استانها هدف شود.
دوازدهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد با شعار «رسالت حوزه های علمیه در تحقق و دفاع از اهداف و آرمان های انقلاب» با سخنرانی ویدیو کنفرانسی رئیس جمهور در قم درحال برگزاری است.
چهار کمیسیون «رسالت حوزه های علمیه در تولید منظومه معرفتی و ارزشی نظام اسلامی»، «رسالت حوزه های علمیه در تحقق خودسازی، فرهنگ سازی، جامعه پردازی و تمدن سازی»، «رسالت حوزه های علمیه در ترویج و تحقق اقتصاد مقاومتی و معیشت جامعه» و «رسالت حوزه های علمیه در استفاده از فرصت ها و مواجهه با چالش ها و تهدیدات انقلاب اسلامی» بدین منظور تشکیل شده است.


منبع:

1400/10/23
12:17:01
5.0 / 5
297
تگهای خبر: اقتصاد , تولید , نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
کارت خوب

کارت ویزیت خوب